Warning: imagecreatefromstring(): Empty string or invalid image in /home/shahrda1/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1542

Warning: imagecreatefromstring(): Empty string or invalid image in /home/shahrda1/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1542

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...بهسازي پارك معلم

ادامه مطلب...پروژه گازرساني به كارخانه آسفالت شهرداري دولت آباد

ادامه مطلب...عناوين و برنامه هفته شهرداري ها و دهياري ها(14لغايت20تير ماه)

ادامه مطلب...

ممنوعيت ورود حيوانات خانگي به مكانهاي عمومي

بنا به دستور قضايي هر گونه ورود حيوانات خانگي (ازقبيل سگ و...)به مكانهاي عمومي همچون پاركها ممنوع بوده و باخاطيان برخورد قانوني صورت مي پذيرد.

مراسم تقدير از دختران پرسنل محترم شهرداري به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س)

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

 

آغاز پروژه آسفالت سطح شهر و بهشت امام حسن مجتبي و جدولگذاري معابر

ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب...

ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب...

ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب... ادامه مطلب...

ادامه مطلب...باتوجه به نزديك شدن به روز زمين پاك(2ارديبهشت)ازكليه عزيزاني كه تمايل دارند خواهشمند است آثار نقاشي خود را در اين خصوص تا پايان وقت اداري 30فروردين1401 تحويل شهرداري نمايند.باتشكر

ادامه مطلب... ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

ادامه مطلب... طرح تخفيف 30درصدي پروانه هاي ساختماني از اول بهمن ماه لغايت پايان اسفند1400

ادامه مطلب...

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1397/12/12/1001498_267.jpg
There was a problem loading image http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1397/12/12/1001498_267.jpg

ادامه مطلب...

کلیات


قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای سه گانه حاکم در جمهوری اسلامی ایران است که برای اعمال وظایف و اختیارات خود از ساختار خاصی برخوردار بوده و مسئولیت‌های مختلفی را نیز بر عهده دارد.
قضا و قضاوت در نگاهی عمومی، راهکاری است برای یافتن حق، برقراریِ عدل و رساندن حق به صاحب آن. قضاوت در واقع از یکسو مسیری است که حق جویان را امیدوار می‌سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال و آرزو‌های نابه جا باز می‌دارد. به این ترتیب قضاوت، راه‌هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می‌انجامد و حقوق از دست رفته را براساس قوانین دقیق و قابل اجرا به حق داران باز می‌گرداند. این گونه است که منصب قضا، ظریف ترین، حساس ترین، مهم‌ترین و در عین حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام به شمار می‌رود.


نامگذاری روز قوه قضائیه


جهت ارج نهادن به مقام والای قضاء و قضاوت و تکریم از مقام شامخ شهید مظلوم  دکتر بهشتی اوّلین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید،  بنا به پیشنهاد قوه قضائیه، مبنی بر نامگذاری هفته اوّل تیرماه به عنوان هفته قوه قضائیه، این پیشنهاد در تاریخ ۲۷/۴/۱۳۷۳ در شورای فرهنگی عمومی مطرح شد و به تصویب رسید.


مفهوم قضا و قضاوت


کلمه قضا از واژگانی است که در لغت عرب معانی متعددی مانند حکم، علم، قول، امر و فعل را در بر می‌گیرد؛ اما به طور معمول به معنای حکم به کار برده می‌شود. در داستان حضرت موسی علیه السلام از قول ساحران خطاب به فرعون آمده است: «فَاقضِ ما اَنت قاضٍ؛ هرگونه می‌خواهی حکم کن». از سوی دیگر در اصطلاح فقها، قضا عبارت است از ولایت بر حکم که این ولایت از سوی حکومت اسلامی به کسانی که شایستگی این منصب را دارند، تفویض می‌شود. نتیجه آن که در شکل گیریِ یک جامعه و دوام و بقای آن و نیز برقراری امنیت و سلامت اجتماعی، وجود قاضی، انجام قضاوت و پذیرش آن، از پایه‌های بنیادین و اساسی به شمار می‌آید.باید‌ها و نباید‌ها در قضاوت


مسأله قضاوت همانند دیگر مسایل مهم اسلامی، از سوی شارع مقدس با باید‌ها و نباید‌هایی همراه شده که به صورت اجمال به آن پرداخته می‌شود. قاضی باید از محل قضاوتِ خود اطلاعاتی داشته باشد؛ باید محل رسیدگی به دعاوی مردم در میان شهر و در دسترس همگان باشد؛ باید عدالت را در جلسات دادگاه جلوه گر سازد و پیش از صدورِ حکم دقت و تأمل نماید.
هم چنین قاضی نباید یکی از طرفین و یا هر دوی آن‌ها را به تنهایی بپذیرد و پذیرایی نماید؛ نباید یکی را بر ضد دیگری راهنمایی کند؛ نباید بلندتراز متهم سخن گوید؛ نباید در جلسات دادگاه اظهار کسالت و ناراحتی نماید و نباید در حالت خشم قضاوت کند. در حقیقت رعایت این نکات و عملی شدن باید‌ها و نباید‌ها در مقوله قضاوت، باعث می‌شود نظام قضایی اسلام مقبول همگان واقع شود.
رسیدگی به دارایی‌های مقامات سیاسی از وظایف رئیس قوه قضائیه است

ادامه مطلب...


وظایف قوه قضائیه


قوه قضائیه در کشور جمهوری اسلامی ایران یکی از نهاد‌های حکومتی است که در عرض دو قوه مجریه و مقننه و مستقل از آن‌ها می‌باشد. هدف از این نهاد تضمین حقوق فردی و اجتماعی، تحقق صلح، عدالت و امنیت است.
اهم وظایف این قوه بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی عبارت است از:
۱- رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومت و اخذ تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه که قانون معین می‌کند.
۲- احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های عمومی
۳- نظارت بر حسن اجرای قوانین
۴- کشف جرم و تعقیب، مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام
۵- اقدام مناسب برای پیش گیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین.
- وظایف رئیس قوه قضائیه نیز عبارت است از:
۱- اداره امور قوه قضاییه.
۲- ایجاد تشکیلات لازم در دادگستری به تناسب مسئولیت‌های اصل یکصد و پنجاه و ششم.
۳- تهیه لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی.
۴- استخدام قضات عادل و شایسته و عزل و نصب آنها.
۵- پیشنهاد عفو و یا تخفیف مجارات مجرمان (بر اساس بند ۱۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی).
۶- معرفی شخصی جهت تصدی مقام وزارت دادگستری.
۷- رسیدگی به دارایی‌های مقامات سیاسی.
۸- تعیین نماینده در صدا و سیما.
۹- پیشنهاد اعضای حقوقدان شورای نگهبان.


ارکان های قوه قضائیه


 قوه قضائیه انجام وظایف قانونی خود را بر اساس ارکان و سازمان‌هایی انجام می‌دهد که عبارتند از:
۱- داددسرا‌ها و دادگاهها.
۲-دیوان عالی کشور.
۳- دیوان عدالت اداری.
۴-سازمان بازرسی کل کشور.
۵-سازمان قضایی نیور‌های مسلح.
۶- سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی.
۷-سازمان ثبت اسناد و املاک کشور.
۸-سازمان پزشکی قانونی.

 

نظر رهبر انقلاب در مورد قوه قضائیه


رهبر انقلاب در مورد قوه قضائیه و اهمیت آن فرموده اند: ... تكليف اصلى قوّه ى قضاييه ، عبارت از اقامه ى قسط و عدل است . اين ، در حركت و دعوت انبيا، شايد اصليترين امر مربوط به زندگى مردم باشد. حالا آن مسايل معنوى و تعالى روحى و امثال اينها، به جاى خود محفوظ است . در عين حال ، آنچه كه مربوط به اداره ى زندگى مردم مى شود، هيچ چيزى به قدر عدل و قسط - نه در قرآن و نه در حديث - مورد توجه قرار نگرفته است . البته ، رفاه زندگى مردم و تاءمين امنيت كه يكى از لوازم زندگى آنهاست ، وجود دارد؛ اما تكيه يى كه روى عدل شده - كه قيام همه ى امور بر قيام عدل مى باشد - روى هيچ چيز ديگر نشده است .
... البته ، عدل فقط به وسيله ى قوّه ى قضاييه اجرا نمى شود؛ بلكه همه ى دست اندركاران حكومت اسلامى به سهم خود در اقامه ى عدل موظف هستند؛ منتها ضامنش قوّه ى قضاييه است ... .
... بنابراين ، قوّه ى قضاييه بايد به معناى واقعى ، مرجع و ملجاء و پناهگاه همه مردم باشد. اين هم نمى شود جز به همان استقلال . استقلال به اين معناست كه وقتى قاضى مى خواهد حكم بكند، نگاه نكند كه اين حكم موجب خوشايند يا عدم خوشايند چه كسانى مى شود.
به نظر من ، قانون گرايى در قوّه ى قضاييه ، اهم امور است . اصلا ملاك عدل و اقامه ى آن ، قانون است . اگر چيزى بر طبق قانون تحقق پيدا كرد، عدالت است و خلاف عدالت آن است كه برخلاف قانون انجام بشود...

ادامه مطلب...

مواد مخدر، از مسائل مهم و جدی در سطح بین المللی است که از جنبه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فیزیولوژیک بدان توجه می شود. در ایران به دلیل همجواری با کشورهای تولیدکننده این مواد، مسئله مواد مخدر ابعاد گسترده تری دارد. ایران به دلیل استراتژیک، از گذشته پلی میان شرق و غرب بوده و با توجه به همسایگی با افغانستان به عنوان یکی از مهم ترین تولیدکنندگان مواد مخدر، همواره مسیری برای انتقال این مواد به ترکیه و از آنجا به کشورهای اروپایی برده است. مجاورت با افغانستان و ترانزیت مواد مخدر از راه ایران، از عوامل مهم مصرف مواد در ایران است؛ زیرا دسترسی به مواد مخدر آسان است. بنابراین، ایران از قربانیان اصلی مواد مخدر است و مصرف مواد مخدر، هر ساله جان بسیاری از ایرانیان را می گیرد و میلیاردها تومان ضرر به کشور وارد می کند. ازاین رو، هر ساله دستگاه های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر و مراکز علمی ـ پژوهشی و سازمان های غیردولتی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان، فعالیت های بسیاری انجام می دهند.

از کارهای مهم در زمینه مبارزه با مواد مخدر به ویژه در ایران با توجه به آمار بالای اعتیاد، شناخت جنبه های گوناگون مصرف مواد مخدر است. با شناخت درست ابعاد این مسئله، می توان مبارزه با مواد مخدر را به سامان تر، هماهنگ تر و مفیدتر پی گیری کرد.1 در سال های اخیر هم زمان با کنترل ورودی مواد به ایران، کارهای آموزشی و فرهنگ سازی در مبارزه با این مواد نیز صورت گرفته است. با این دیدگاه علمی، می توان امیدوار بود خودمهارگری انسان ها، زمینه هر گونه سوء استفاده دشمنان از حربه مواد مخدر را از بین ببرد.

هدف این نوشتار آن است که با ریشه یابی علمی گرایش به مواد مخدر، رویکردی پیشگیرانه داشته باشیم و با بهره مندی از توانایی های خانواده ها، از گرفتار آمدن افراد به ویژه جوانان و نوجوانان در این دام تباهی جلوگیری کنیم. البته باید یادآور شد مصرف مواد مخدر، پدیده ای جهانی است و به ندرت کشوری با این معضل روبه رو نیست. روند مصرف مواد مخدر به ویژه در نوجوانان، نشانه هایی از گسترش مواد مخدر را در کشورها نشان می دهد. بر اساس گزارش سالانه برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل، حداقل 134 کشور در سال های دهه 1990 با مشکل سوء مصرف مواد مخدر روبه رو بوده اند.2 بنابراین، می توان به دلیل نام گذاری روزی با عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر به خوبی پی برد؛ روزی که همه جهانیان، نگاهی دقیق تر به این معضل اجتماعی خواهند داشت.

دیدگاه جامعه شناختی اعتیاد

نظریه های جامعه شناختی، ساختارهای اجتماعی و رفتار اجتماعی را بررسی می کنند. بنابراین، مصرف مواد را در یک بافت اجتماعی مطالعه می کنند. دیدگاه جامعه شناختی مصرف مواد را تا اندازه زیادی پی آمد اوضاع و روابط اجتماعی می داند که موجب ناامیدی، ناکامی، محرومیت و احساس عمومی از خودبیگانگی در میان بخش های آسیب پذیر جامعه می شود. (بیرناکی، 1986)

مؤسسه ملی مصرف مواد مخدر (1987)، عواملی را که سبب مصرف مواد مخدر در افراد به ویژه جوانان می شود، به طور خلاصه بیان کرده است. این عوامل بیشتر در محیط های اقتصادی ـ اجتماعی محروم یافت می شود و عبارتند از:

خانواده هایی که اعضای آنها سابقه مصرف الکل یا جرم و رفتار غیراجتماعی دارند؛

سرپرستی ناقص والدین با واکنش هایی که از سهل انگاری تا خشونت در نوسان است؛

والدین آلوده به مصرف مواد مخدر؛

دوستی با مصرف کنندگان مواد مخدر؛

بچه هایی که در سال های آخر تحصیلات ابتدایی ناموفق بوده اند و در نوجوانی نیز به مدرسه رفتن علاقه ای ندارند؛

بچه های از خودبیگانه و ناآرام؛

رفتار غیراجتماعی در اوایل نوجوانی به ویژه رفتار پرخاشگرانه

آسیب های اعتیاد

1. فروپاشی خانواده

اعتیاد که امری روان شناختی و جسمی است، سومین عامل اختلاف میان زوجین و درخواست طلاق در ایران است و 18 درصد موارد علت درخواست طلاق را تشکیل می دهد. اعتیاد موجب بروز رفتارهای ناهنجار و در نتیجه ناسازگاری می شود. با ورود اعتیاد به خانواده، پدر که اغلب اعتیاد از او آغاز می شود، برای حفظ رابطه همسری و جلوگیری از فروپاشی خانواده، همسر را نیز به مشارکت در مصرف مواد تشویق می کند. البته بررسی ها نشان می دهد بسیاری از زنان با بردباری و استواری تا آخرین نفس برای نجات خانواده از دام اعتیاد می کوشند. آنان به دلیل ترس از آبروریزی و پرهیز از رسوایی، دم فرو می بندند و با شرایط خو می گیرند و مشکلات اقتصادی شدیدی را تحمل می کنند. با نفوذ اعتیاد به خانواده، زن یا راه ناسازگاری و طلاق را پیش می گیرد یا مهره ای دست آموز و انعطاف پذیر می شود که ممکن است به رفتارهای ناهنجار دیگری نیز کشیده شود. ارکان خانواده در این شرایط به سستی و تزلزل می گراید و خانه به محیطی ناامن تبدیل می شود. در این گونه خانواده ها، سرنوشت کودکان به گونه ای نامطلوب و خطرناک رقم می خورد و زمینه بزهکاری بر اثر همانندسازی با والدین، در آنان فراهم می شود.

. مواد مخدر و جرم

بی شک، همبستگی بالایی میان مصرف مواد مخدر و جرم ناشی از مواد مخدر وجود دارد. (گاندوسی و دیگران1980؛ بی. دی. جانسون و دیگران1985؛ نارکو و دیگران1985؛ اینشیاردی 1986؛ ویش و جانسون1986) در مطالعه ای مشخص شد آزمایش مصرف تازه مواد مخدر غیرقانونی، در بیش از نیمی از مردان دستگیرشده در 12 شهر مهم، مثبت بوده است. بر اساس پژوهش های گوناگون، بیشتر خلافکاران بزرگ، جزو مصرف کنندگان پرمصرف مواد نیز بوده اند.

 

ادامه مطلب...

 

ادامه مطلب...

تاریخچه شهر

شهر دولت آباد مركز شهرستان زاوه در استان خراسان رضوي است . بر پايه سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1395 جمعيت اين شهر 9329 نفر (2939 خانواده) بوده است . از اماكن گردشگري اين شهر مي توان به مسجد جامع و آب انبار و حمام نجف خان اشاره كرد . از اماكن زيارتي شهرستان مي توان امامزاده سلطان حسين بن موسي الكاظم (ع) واقع در حشمت آباد و بي بي شهربانو واقع در چخماق و همچنين امامزاده سلطان سليمان را نام برد.

اطلاعات تماس

روابط عمومی: 53723283 (051) 

شهرداری: 53723592 (051)

دورنگار: 53725320 (051)

پیام کوتاه: 50001200002018

آدرس: خراسان رضوي - شهرستان زاوه - شهر دولت آباد - روبروي پارك معلم

كدپستي: 9549135563

ایمیل: Info@Shahrdari-Dolatabad.ir